11.01.2018 | Kolikrát jste si asi povzdychli nad nevzhlednými usazeninami vodního kamene ve vaší rychlovarné konvici? A co má tento jev společného s přírodními procesy vzniku hornin?
03.01.2018 | I když je už "po sezóně" a na košíky většiny houbařů sedá prach, nemusí být milovníci hub smutní. V prosinci vyšel nový atraktivní atlas, který představuje houby Šumavy a Novohradských hor. Jeho prohlížení jistě zpříjemní čekání na teplejší počasí. Na vzniku atlasu se podílel i mykolog Národního muzea Jan Holec, se kterým jsme si popovídali o jeho práci nejen na nové publikaci.
21.11.2017 | Jedenáctý díl seriálu o pavoucích, kteří s námi sdílí naše příbytky, nás zavede do podzemí. Tedy, v řeči lidských stavitelů, do sklepů. Posviťme si na pavouka, který žije obklopen černočernou tmou.
20.10.2017 | Podzim je období, kdy pavouci hledají úkryty, ve kterých by mohli bezpečně přečkat zimu. Pavouky, kteří žijí volně v přírodě, ale za své „zimní sídlo“ si vybírají naše domovy, označujeme jako hemisynantropní. Jedním ze zástupců této skupiny je šestiočka ryšavá.
25.09.2017 | Noční duch – tak by se dal nazvat pavouk představený v devátém dílu seriálu o synantropních pavoucích. Skálovka domácí je tmavý pavouk, který vychází na lov v noci. Díky jeho rychlému běhu se nám před očima většinou jen mihne. Kde je ale schovaný přes den?
06.09.2017 | Vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a Národního muzea objevili nový minerál. Dostal název „staročeskéit“. Jde o vzácný sulfid stříbra a olova se zastoupením antimonu a bismutu.
22.08.2017 | Dnešní díl představuje pavouka, který bezkonkurenčně vede v počtu dotazů a proseb o určení. Na přelomu léta a podzimu se s ním někdy setkal snad každý. Tím, že je poměrně velký, si snadno všimneme jeho dlouhých chlupatých nohou. Když se z nenadání takové velké tmavé zvíře rozeběhne, snadno nás tím vyleká.
15.08.2017 | Čtvrť rodinných domků v pražské Hostivaři ve svém středu ukrývá neobvyklé místo – arboretum Kroužkovací stanice Národního muzea. Hektarový areál plný zeleně je zajímavý nejen rostlinami, které se v něm nachází, ale také tím, že poskytuje útočiště mnoha živočišným druhům. Podívejte se v našem videu do míst, kam se běžný návštěvník nepodívá.
14.08.2017 | V Nové budově Národního muzea můžete zhlédnout originální přírodovědnou výstavu „Světlo a život“, která ukazuje jak světlo, či jeho nedostatek působí na různé organismy. Pro tuto výstavu vzniklo i několik velkých modelů. Podívejte se s námi, jak tyto modely vznikaly.
03.08.2017 | Přípravu úlů ukázal Vít Dvořák z České zemědělské univerzity, který se o včelstva v arboretu Národního muzea stará.